Wednesday, December 30, 2009

EDROM - Edirne Romanları Derneği Albümü


Roman Halk Müzikleriyle Sınırların Ötesinde Kültürel İşbirliği Projesi

'' “Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2004 Ortak Küçük Projeler” kapsamında, Roman Halk Müzikleriyle Sınırların Ötesinde Kültürel İşbirliği Projesi gerçekleştirildi. Bu proje kapsamında Bulgaristan’dan Haskova, Türkiye’den de Edirne ve Kırklareli şehirlerinden seçilen 12 müzisyenle Haskova ve Edirne’de yapılan atölye çalışmaları sonucunda belirlenen Roman müzikleriyle İstanbul’da profesyonel kuruluşlarla çalışarak 12 parçadan oluşan bir CD yapıldı.

Bulgaristan, Edirne ve Kırklareli yörelerine ait Roman oyun havalarının yer aldığı bu CD, 5.000 adet basılarak çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderdi. Proje kapsamında bir web sitesi oluşturularak buradan bu CD’de yer alan parçaların tanıtılması sağlandı, ayrıca bir veri tabanı oluşturularak Roman müziği ve müzisyenleri ile ilgili kapsamlı bir bilgi sunuldu.

Projenin ana amaçlarından olan genç Roman müzisyenlerin tanıtılması ve devamlılığın sağlanması ile ilgili olarak çeşitli festival ve şenliklerde bu genç müzisyenlerin tanıtılması için girişimlerde bulunulmaktadır.''

EDROM'dan alıntıdır.No comments: